Oddechněte si s humorem. U Tuhýho tulipánu!

Tuhej tulipán je kniha českého autora Jaromíra Konečného, který už od 80. let žije v Německu. Tam působí jako performer ve stand up comedy, což je poměrně zásadní informace i k Tuhýmu tulipánu. Příběh je totiž psaný velice humorně, v jednání postav a na některých místech až skoro zbytečně groteskně, takže čtenář může nabýt dojmu, že jde o parodii. Největším příkladem je v tomto případě vrchní komisař Kokot, který je natolik hloupý, že by vraha nenašel, ani kdyby mu svou oběť zabil přímo před očima.

Je to nadsázka a je potřeba to tak brát...

Hlavní postavou je ale Leon, který se po pobytu v dětském domově a pak v pasťáku dostává do květinářství, kde má pracovat. Jenže co čert nechce, hned při prvním vstupu do obchodu, nalezne mrtvolu. A nejen ji. Poprvé se také setkává s krásnou Laurou - dcerou majitele květinářství.

Společně začnou na vlastní pěst pátrat, kdo zavraždil milovnici tulipánů. Navíc se mezi nimi postupně tvoří něco víc než jen přátelství...

Právě z pohledu Leona je kniha napsaná, což ji dělá zajímavou. Leonovy myšlenky se mísí s tím, co se odehrává, naprosto přirozeně. Je vtipný a zatímco někdy přemýšlí jako běžný náctiletý, jindy odhaluje svou citlivější stránku.

Tuhej tulipán je - jak je na knížce uvedeno - "pro mladý", s čímž určitě souhlasím. Pro nás, poněkud pokročilejší čtenáře, je ale výbornou detektivní oddechovkou, na jejímž konci beztak budete napjatí, kdo je vlastně vrahem.