Dva roky na mateřské...

Nikdy jsem si neuměla představit, jaké to bude být roky doma. Roky s malým špuntem, který pomalu ale jistě roste z miminka v dítko školkou (ne)povinné. A ač jsem si to vehementně malovala v živých barvách, určitě jsem se spletla. Je to jiné. Lepší i náročnější zároveň.

Díky mateřské dovolené a hlavně díky človíčkovi, s nímž trávím obvykle 24 hodin denně, jsem částečně našla sama sebe. Stálo to pár kotrmelců, změn názorů, zkoušení... ale hlavně... stálo to za to.

Na druhou stranu není všem dnům konec. V hledání ani v pobytu na mateřské. Zjistila jsem, jak moc roztříštěná je moje osobnost, jak moc bych chtěla dělat tisíc věcí, jak moc si toho chci spoustu vyzkoušet. A kdy jindy než teď, že?

Někdy mám ale špatný pocit z toho, jak čas rychle letí.

Popravdě v letech, kdy se "už" blíží třicítka, jsem se kdysi viděla úplně jinde. Dál? Jak se to vezme. Jsem mámou, což je velký dar, ale jsem taky člověkem, který má spoustu snů. A já rozhodně odmítám nutnost volby. Všechno jde... když se chce.

A tak vysedávám do tří ráno v nově zřízeném pracovním koutku metr od dětské postýlky přiražené k velké posteli. Píšu. Dumám. Kritizuju sama sebe. Snažím se posunout dál. Poprvé ale neváhám nad tím, jestli jsem si zvolila správný směr. Moje hlavní cesta je daná, i když musím přiznat, že se na ní sem tam objeví kamínek v podobě zkoušení nových bláznivých nápadů.

Mateřství neznamená 100% odevzdanost.

Děti se snadno můžou stát našimi parťáky. A já bych vám moc přála vidět třeba to, jak jsem fotila obrázky k předešlému článku s asistencí Emily. Pravda, když už ji světýlka přestala bavit a zavěsila se mi kolem krku, bylo koukání do hledáčku složitější. Obě jsme se ale smály a bylo nám spolu dobře.

A proč vám tohle všechno píšu? Kdo ví...

Možná jen proto, aby bylo znát, že máma se nemusí odevzdat a vzdát vlastních snů, možná proto, aby si každý z nás uvědomil, že dítě je úžasná malá bytost, která vám může pomoct nejen při různých činnostech ale také při vlastním rozvoji, a možná taky proto, že bych chtěla, aby všechny maminky na světě byly šťastné a došly k vnitřnímu klidu tak jako já.